Blog > Komentarze do wpisu

(nie)Pożegnanie

Drodzy! - piszę do stałych bywalców bloga i tych, których zaniosło tu przypadkiem. Jak może wiecie lub nie wiecie po niemal 20 latach zmieniłem redakcję. Najtrudniej było mi się rozstać z ludźmi, z którymi tak świetnie mi się pracowało tyle lat – a ludzie, jak powtarza Sir Alex Ferguson, są zawsze najważniejsi. Jedną z efektów tej zmiany jest i to, że przenosze blog w nowe miejsce. Zyskam w ten sposób zapewne paru nowych czytelników, ale bardzo nie chciałbym stracić starych.

Decyzja o założeniu bloga w 2007 była jedną z najlepszych jaką podjąłem w zawodowym życiu, nie raz dostarczyła mi kupy satysfakcji. Przede wszystkim dzięki Polsportowi poznałem całą masę podobnych pasjonatów sportu jak ja sam, z którymi mogłem się kłócić o wyższość Barcy nad Realem, Cristiano Ronaldo nad Leo Messim, Premier League nad La Liga, Polskiej Myśli Szkoleniowej nad przybłędami z zagranicy itd. itp. Linki do najciekawszych i najfajniejszych blogerów możecie znaleźć na szpalcie obok. Czasem udawało mi się organizować dla Was konkursy i zabawy literackie.

Mam zamiar robić to nadal, tylko tu:Nie będę podsumowywał tych 20 lat w pożegnalnej notce, bo choć minęły z szybkością, z jaką Gareth Bale zasuwa z jednego końca boiska na drugi, to mógłbym o nich napisać książkę, czego skądinąd nie wykluczam. Zamiast tego zamieszczam wywiad, jaki przeprowadził ze mną serwis Wirtualne Media, w którym wyjaśniam dlaczego odszedłem i dokąd.

Wszystkich ściskam serdecznie

i do zobaczenia! :)

Krzysztof Lisowski: Dlaczego podjął Pan decyzję o odejściu z Agory, z którą był Pan związany przez ponad 20 lat?

Michał Pol, dyrektor kontentu sportowego w wydawnictwie Ringier Axel Springer: Decyzja była trudna, bo nie tylko spędziłem tam dwie dekady, ale wszystkiego się nauczyłem - jak na Oxfordzie. Byłem na pięciu igrzyskach, trzech mundialach. Przede wszystkim jednak byłem zżyty z ludźmi. Ale propozycja Ringier Axel Springer była nie do odrzucenia. Daje mi przeogromne możliwości rozwoju, współtworzenia wielkiego medialnego projektu, nowych mediów i nowych standardów dziennikarstwa sportowego. I to w dużym międzynarodowym koncernie, w którym my będziemy korzystać z doświadczeń naszych zagranicznych kolegów, a oni z naszych.

Jak Pan ocenia to, co się dzieje w Agorze na polu dziennikarstwa sportowego?

Bardzo dobrze. Szefem całego sportu został tam Marcin Gadziński, który jak nikt rozumie, jakie wymagania stawiają w mediach nowe czasy. W dużej mierze za jego sprawą stałem się dziennikarzem multimedialnym, to on namówił mnie na założenie bloga i konta na Twitterze.

Ale jednak Pan odszedł. Jakich nowych możliwości spodziewa się Pan po objęciu stanowiska w Ringier Axel Springer?

Najogólniej mówiąc możliwości stworzenia najbardziej eksperckiego, multimedialnego, najszybciej i najciekawiej informującego o sporcie medium w Polsce. Pozwalającego odbiorcom współuczestniczyć w wydarzeniach sportowych, przeżywać emocje wspólnie z nami. Możliwości realizowania moich pomysłów na komunikację z czytelnikami czy też internautami poprzez szereg wszystkich dostępnych kanałów informacyjnych i takich, które dopiero wymyślimy.

Jakie korzyści dla mediów sportowych wydawanych przez Ringier Axel Springer będą wynikały ze stworzenia newsroomu sportowego?

Myślę, że na powstaniu multimedialnego newsroomu skorzystają przede wszystkim dziennikarze, ponieważ zyskają znaczne możliwości rozwoju. Wzrosną ich kompetencje i umiejętności pracy z nowymi narzędziami technologicznymi. Korzyści dla wydawnictwa z pozyskania armii multimedialnych ekspertów są oczywiste. Newsroom da wydawnictwu możliwości lepszego wykorzystania wszystkich swoich mediów na wspólnym sportowym froncie.

W środowisku krążą jednak opinie, że może to być droga do zlikwidowania redakcji poszczególnych mediów... .  Czy prawdą jest, że są plany zwolnienia z redakcji tytułów sportowych redaktorów, a ich praca zostanie zastąpiona przez newsroom?

Jest dokładnie odwrotnie. Newsroom nie przyczyni się do likwidacji redakcji, ale wzmocni je, zarówno „Przegląd Sportowy”, jak i „Fakt”. Sprawi, że przepływ informacji do wszystkich naszych odbiorców będzie szybszy i pełniejszy. Otworzy też obie redakcje na internet, czyli na odbiorców. Będzie wsłuchiwać się i odczytywać ich oczekiwania. Redaktorzy obu redakcji będą wspólnie tworzyć multimedialny kontent, występując m.in. w programach internetowych. Na pewno nikt nie zostanie zwolniony tylko dlatego, że powstał nowy newsroom. Każdy dostanie szansę odnalezienia się w digitalnym świecie, od nich tylko zależy, jak ją wykorzystają. Ja taką szansę dostałem w 2009 roku i myślę, że wykorzystałem ją nieźle. Teraz postaram się pomóc każdemu nie tylko znaleźć swoje miejsce, ale stać się multimedialnymi dziennikarskimi gwiazdami, bo za takimi rozglądać się będą użytkownicy w informacyjnym chaosie.

Czy dziennikarstwo sportowe ma w Polsce duży potencjał?

Myślę, że sport ma olbrzymi potencjał i najwięcej ze wszystkich dziedzin życia może wygrać na błyskawicznie postępującym rozwoju technologicznym. Pokazały to dwie największe imprezy ubiegłego roku - igrzyska w Londynie i Euro 2012. Fani na całym świecie mogli je przeżywać dzięki smartfonom, tabletom, laptopom i wciąż jeszcze telewizji z tak bliska i tak intensywnie, jak jeszcze nigdy. Coraz mniej ludzi ogląda dziś wydarzenia sportowe, mecze piłkarskie, siatkarskie czy tenisowe bez drugiego ekranu w ręce, na którym sprawdza wyniki, dzieli się z innymi fanami swoimi emocjami, sprawdza komentarze ulubionych dziennikarzy. Ludzie na całym świecie wciąż chcą wielbić swoich sportowych idoli, czytać o nich i nienawidzić ich rywali.

Jaką przyszłość mają specjalistyczne tytuły prasowe - takie, jak np. „Przegląd Sportowy”?

„Przegląd Sportowy” to marka o niemal stuletniej tradycji, jedyny w Polsce dziennik sportowy i z pewnością będziemy się starali rozwijać go i wzmacniać. Właśnie poprzez wspólne działanie z prężnym portalem przegladsportowy.pl

Ostatnio wiele dyskutuje się o marketingu sportowym. Na topie są przede wszystkim tenis i piłka nożna. Które dyscypliny z Pana punktu widzenia mają największy potencjał?

W Polsce oczywiście jeszcze siatkówka, a zimą skoki narciarskie i Justyna Kowalczyk, bo nie napiszą, że Polacy pokochali biegi narciarskie, pokochali ją. Ale widzę też spory potencjał MMA i boksu, rajdów samochodowych i F1 oraz - choć tylko w pewnych ośrodkach - żużla.

Prowadzi Pan blog - pojawiają się opinie, że blogosfera może odegrać rolę taką, jak dziennikarstwo. Wierzy Pan w swoją „moc” jako blogera sportowego?

Blogując od 2007 roku poznałem w sieci mnóstwo fantastycznych, kompetentnych blogerów o niezwykłej wiedzy i dobrym stylu pisania. Niektórzy byliby skarbem w każdej redakcji. Myślę, że najlepsi będą w stanie wkrótce utrzymywać się dzięki blogowi. Ale ciężko będzie im zastąpić mainstreamowe media z bardzo wielu powodów. Te ostanie nie mogą jednak ani obrażać się na blogosferę ani udawać, że jej nie ma, ale grać razem z nią.

Czy stworzenie newsroomu sportowego to sygnał, że wszystkie media sportowe pójdą w wydawnictwie Ringier Axel Springer w kierunku cyfrowym, na niekorzyść druku?

Wszystkie media sportowe Ringier Axel Springer już od jakiegoś czasu kroczą na dwóch nogach - cyfrowej i papierowej. Wspólnie postaramy się, żeby ten krok przerodził się w bieg na maratońskim dystansie (śmiech - przyp. red.).

 

czwartek, 08 sierpnia 2013, francuski_lacznik

Polecane wpisy

  • Ryzykowne wejście Taty

    Przyznam szczerze, że nie wierzyłem w spełnienie plotki jakoby to Gerardo „Tata” Martino miał zostać nowym trenerem Barcelony w miejsce chorego, wal

  • Zrozumieć Barcelonę

    Nie jestem w stanie zrozumieć ilości hejterstwa z jakim spotkało się odwołanie przez Barcelonę towarzyskiego supermeczu z Lechią w Gdańsku. Czytam o zlekceważen

  • ¡Olé!

    Kto jeszcze nie słyszał, nie widział i nie zna, niech jak najszybciej usłyszy, zobaczy i pozna! Oto pasjonaci i entuzjaści hiszpańskiego futbolu skrzyknęli się

Komentarze
Gość: gp, *.ip.netia.com.pl
2013/08/08 09:44:51
Pozostaje tylko życyć Panu, aby wyrósł Pan ponad swoje możliwości, które wielkie nie są, tym niemniej stać Pana na to, żeby PS przestał w końcu być szmatławcem. Życzę panu tego.
-
Gość: MerryJ, *.adsl.inetia.pl
2013/08/08 10:24:41
no powodzenia, mam nadzieję, że wszystkie Pana plany się ziszczą :)
-
2013/08/08 10:38:34
@Michał
Powodzenia, Michale:)

Jedno ale: KOSZYKÓWKA!!! Skoro jest w PL miejsce na płatnego szóstegogracza.pl to znaczy, że potencjał jest:)
-
2013/08/08 10:39:12
nie wiem czemu odmieniłem nazwę strony... szostygracz.pl/
-
2013/08/08 11:24:08
Cóż, powodzenia.
Dobry portal się przyda. Może odejście ze sport.pl zaowocuje czyms lepszym (vide Wołowski). Szkoda tylko, że Agora nie patrzy na sport - Kałwa na weszło, Wołowski w interii, Błoński jakoś mało produktywny, Szadkowski zniknął (może i dobrze, bo ile można czytać o statystykach i cytować innych). Cóż sport.pl został z jednym koniem pociągowym i przedrukami z papu. Ciekawe jak długo Rafał da radę? Pożyjemy, zobaczymy. Niemniej jednak, stosunek % klikania stron pewnie się zmieni.
-
oszczedzajbezpiecznie
2013/08/08 12:02:52
Powodzenia w nowej pracy!
-
Gość: , *.amd.co.at
2013/08/08 12:09:51
typy1x2.jimdo.com pewne info !!
-
2013/08/08 15:53:03
Michale,

powodzenia i do zobaczenia ;)
-
2013/08/08 18:52:22
Takie są czasy, że trzeba się cieszyć, iż się w branży człek utrzymał. Mam na myśli dziennikarstwo.Nie jest zatem źle, do tego jeszcze na rednacza, Michale, wskoczyłeś. Do TV przed ligą mistrzów dalej będą zapraszać. Niektórzy będą dalej marudzić, że się jąkasz, czy co tam innego, a mi dalej będzie przyjemnie posłuchać. Nie aż tak wiele się zmieni.
-
2013/08/10 02:18:20
Powodzenia, Michał. Przy okazji, zajebisty banner. :)
-
chruscik183
2013/08/10 21:37:02
powodzenia :)
-
Gość: hannek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/08/11 14:59:47
PS to jeden z dwóch wydawanych w Polsce dzienników sportowych. Czy Michał Pol o tym nie wie ?
-
Gość: eh ta nowomowa..., 83.238.242.*
2013/08/11 19:12:32
"kontentu"
-
2013/08/11 21:50:40
Czy o prawda, że pracując w Agorze tropił Pan wszelkie przejawy antysemityzmu w redakcji kablując na kumpli opowiadających politycznie niepoprawne wice?
-
Gość: xyz, *.c193.msk.pl
2013/08/12 00:57:02
Przegląd Sportowy to marka o niemal stuletniej tradycji, jedyny w Polsce dziennik sportowy i z pewnością będziemy się starali rozwijać go i wzmacniać.

Ringier Axel Springer Polska wydaje także katowicki Sport, więc M.Pol mija się z prawdą...
-
blazejt6
2013/08/18 22:47:40
Pozostaje zatem życzyć Panu wszystkiego dobrego na nowej drodze życia:) Do zobaczenia na nowym blogu:)
-
matthew777
2013/08/20 17:20:38
Również życzę powodzenia we wszystkich planach i pragnieniach :) Ja osobiście nie przestanę Pana czytać. Daje na to moje słowo :)) Pozdrawiam
-
ebooki4u
2013/08/24 12:47:00
Ludzie są zawsze najważniejsi
-
Gość: http: www.naprawiamy-laptopy.pl, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/08/26 00:29:03
Super blog. Pozdrawiam. :)
-
dryganna
2013/09/02 15:42:03
Powodzenia Panie Michale! PS to jednak poważny krok. Mimo iż mam swoje osobiste zdanie na temat tego pisma, może ludzie Pana pokroju jakoś je zmienią...
-
olaf.nieweglowski
2013/09/16 11:00:11
O proszę jaka zmiana. Gratulacje i powodzenia.
-
katarzynalasek
2013/10/04 13:00:29
I jak pracuje się w Przeglądzie?
-
Gość: Amadeusz4, *.compower.pl
2013/10/21 12:44:40
Powodzenia życzę ! :)
Polecam bloga o tematyce żużlowej, dla wszystkich miłośników czarnego sportu:
odszprycy.wordpress.com
-
marysia.kaa
2013/10/24 16:37:53
Szczęścia życzę Panie Michale! Jestem wielką fanką i zawsze będę!
-
2013/10/25 11:20:06
Fajny wywiad:)

____
klik
-
Gość: Katler, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2013/11/01 22:09:55
Powodzenia! limmberro.blogspot.com
-
lokatabankowa
2013/11/17 15:03:58
Ostatni mecz Manchesteru pokazał że bez Ser Fergusona drużyna wciąż potrafi grać na wysokim poziomie. Oby tak dalej!
-
najlepszalokata
2013/12/25 21:24:24
No nie wiem. Spójrz na tablelę premiership - Manchester poza europejsimi pucharami. Jak oglądam MU to mam wrażenie, że SAF potrafił wykrzesać z przeciętniaków 200% ich możliwości - a teraz Ci sami piłkarze potrafiądać niestety "tylko" 100%...
-
abtarasew
2013/12/29 14:39:36
Patrzę Michał dobrze ogarnąłeś się ;)
-
michnik9
2013/12/30 14:32:32
No to powodzenia, trzymam kciuki i mam nadzieję, że się uda.
-
ewakowal8
2014/01/06 18:57:53
Fajny z Ciebie chłop Michał!
-
b.doniaa
2014/01/15 15:54:07
I ja się podpisuję pod życzeniami szczęścia! :) Fajny blog był!
-
Gość: blog liga angielska, *.radomsko.vectranet.pl
2014/01/21 02:12:40
mnie się wywiad podobał :)
-
bosakk0
2014/01/21 15:15:41
Powodzenia Panie Michale! Niech gdzie indziej będzie Panu lepiej!
-
abtarasew
2014/02/05 15:03:05
Jak tam w przeglądzie się pracuje?
-
najlepszalokata
2014/02/10 14:05:45
Michaś, rozkwitłeś w PS. Naprawdę inny człowiek!
-
kontalokaty1
2014/02/18 17:10:03
No to teraz Wyborcza upadnie...
-
krzysztofkredyty
2014/02/27 11:23:43
Oj, wiele fajnych wspomnień mam z tym blogiem. Mnóstwo świetnych wpisów, fascynujących dyskusji.
-
zuber999
2014/06/03 12:19:31
Michał Pol jest super! Jeden z moich ulubionych komentatorów sportowych!
-
ewakowal8
2014/06/05 17:00:06
Michał naprawdę wyładniałeś odkąd przeszedłeś do Axela? Na Czerskiej jakoś powietrze Ci nie służyło.
-
Gość: cleoleo, *.adsl.inetia.pl
2014/06/30 18:56:47
futbol-na-nie.przegladsportowy.pl/2014/06/29/ramadan-problem-gwiazd/

PANIE MICHALE, TO NIEDOPUSZCZALNE, ŻEBY PANA PODOPIECZNY POTĘGOWAŁ WROGOŚĆ DO INNYCH LUDZI!!!
-
ewakowal8
2014/07/11 17:30:07
Chyba się zakochałam...
-
blazejt6
2014/07/28 21:55:14
Ale widzę, że dobrze sobie radzimy w PS. Gratulacje!
-
nowy_horyzont
2014/11/14 22:47:51
To co było na blox to już chyba nie wróci.
-
Gość: Coaching wrocław, *.finemedia.pl
2015/05/04 22:18:38
Świetny blog, mimo że uż go nie prowadzisz, to artykuły mi się podobają.
-
Gość: Real Madryt, *.echostar.pl
2015/11/26 17:03:31
Panie Michale, prosimy o kontakt, jeśli jest Pan zainteresowany przeprowadzeniem wywiadu z Panem. Pozdrawiamy, Redakcja serwisu RealMadryt.net.

PS szkoda, że blog już nie jest tutaj aktualizowany!
-
markos4443
2016/03/10 21:39:11
Wszystko się kiedyś kończy.
-
Gość: ruhacek, *.dynamic.chello.pl
2016/04/27 20:26:00
dobre!

www.darmoweogloszenia.net.pl/prawo_jazdy_krakow,20151030071822.html
www.dodajogloszenia.net/immunolog-krakow-16534.html
www.dodajogloszenia.net/markizy-krakow-16796.html
-
Gość: KolegaAdrian, *.adsl.inetia.pl
2016/06/13 18:06:45
Wróć do nas!

zrzucbalast.pl/
-
Gość: michalnowak.nowak@, *.internetia.net.pl
2017/03/29 18:31:16
Szkoda, że nie działa, ale statystyki Messiego można sprawdzić tutaj:
www.fctables.com/spain/liga-bbva/barcelona/lionel_messi-271592/
sport.pl
Michał Pol - Strzeliłem kiedyś gola van der Sarowi z podania Zidane'a. Rzutów wolnych uczył mnie del Piero. Niestety trafiałem tylko w mur. Mimo to od czasu do czasu piszę i gadam o futbolu - przez 15 lat w „Gazecie Wyborczej” (1994-2009), dziś na Sport.pl i - głównie o Lidze Mistrzów - w nSporcie. Mam dysleksję, więc nie wytykajcie mi błędów. Są piłkarze, którzy nie potrafią wykonywać rzutów karnych...
@napisz do mnie